• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

The Economist araştırdı: İstanbul, Avrupa'nın en az 'yaşanılabilir' şehri oldu

Lukas

autumnus
Kayıt tarihi
13 Eylül 2022
Mesaj
378
Tepkiler
501
Avrupa kıtasındaki değerlendirmeye 38 şehir alınırken, Viyana'nın birinci olduğu açıklandı.

The Economist dergisi, Küresel Yaşanabilirlik Endeksi'nin sonuçlarını açıkladı. Avrupa ülkelerininde bulunan 38 şehirin karşılaştırıldığı araştırma sonucunda, Batı Avrupa ile Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki hayat standartı farkı büyümeye devam etti. İstanbul, en az 'yaşanılabilir' şehir seçilirken; Doğu Avrupa şehirleri Bakü ve Bükreş, İstanbul'un ardından son 3 sırayı tamamladı.

Avusturya'nın başkenti Viyana, 99.1 puanla, son 5 senede 3'üncü kez Avrupa'nın en 'yaşanılabilir' şehri seçildi. Viyana'nın ardından Avrupa'nın en yaşanılabilir şehirleri listesinde 98 puanla Danimarka'nın başkenti Kopenhag gelirken, İsviçre'nin Zürich ve Cenevre şehirleri sırasıyla 96.3 ve 95.9 puanla 3'üncü ve 4'üncü sırayı aldı. Almanya'nın Frankfurt şehri ise 95.7 puanla 5. oldu.

38 şehrin değerlendirildiği listede Avrupa'nın en az 'yaşanılabilir' şehri 57.7 puanla İstanbul olarak kaydedildi. İstanbul'u, 58.3 ile Azerbaycan'ın başkenti Bakü, 65 puanla Romanya'nın başkenti Bükreş, 68.2 puanıyla Rusya'nın St. Petesburg şehirleri takip etti. Bulgaristan'ın başkenti Sofya ise 68.6 puanla Avrupa'nın en az yaşanılabilir 5'inci şehri oldu.

Savaş ve artan enflasyon etkiledi

Derginin yaptığı değerlendirmede, Rusya'nın Ukrayna'yı 24 Şubat'taki işgali ve küresel ölçekte artan enflasyonun, şehirlerin puanlamasına etki ettiği belirtildi. Rusya'ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle St. Petesburg, artan enflasyon yüzünden ise İstanbul'daki hayat standartlarında gerileme olduğu belirtildi.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinin ardından Kiev, bu yılki listeye alınmadı. Kiev, önceki listelerde sıklıkla Avrupa'nın en az 'yaşanılabilir' 5 şehri arasında bulunuyordu.

1663752771465-my-project-1.png
 

Leia

Neden ?
Serseri
Kayıt tarihi
10 Haziran 2022
Mesaj
2.137
Tepkiler
2.189
İstanbul insan çöplüğü. Her ülkeden üşüştüler. Evet araştırma haklı ama onlara ne ki ?
 

Yeni konular

Top