• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Skinner Kuramı Nedir?

Yazalım

Dipsiz Forum
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
1.486
Tepkiler
944
Skinner’in Öğrenme Kuramının Eğitim Açısından Değerlendirilmesi
  1. Etkili bir eğitimin sağlanabilmesi için, hedeflerin önceden belirlenmesi.
  2. Skinner’e göre bireyin gösterdiği doğal tepki biçimlendirilir. Biçimlendirme için ise hedeflerden haberdar olmak ve hedeflere uygun teknikleri bilmek gerekir (Öğretmenin görevi istendik davranışları biçimlendirmektir).
  3. Davranışların pekiştirilmesi için pekiştirmenin temel ilkelerini bilmek ve bireye uygun pekiştireçleri kullanmak gerekir (Öğrencinin yaptığı güzel bir davranışı iki ay sonra övmek uygun değildir).
  4. Öğrenmenin başlangıcında, öğrencinin sergilediği her doğru davranış pekiştirilmelidir. İstendik davranış öğrenciye yerleştikten sonra diğer pekiştirme tarifelerini kullanmak gerekir.
  5. Skinner’e göre, programlı öğretim yöntemi okullarda uygulanmalıdır (Öğrencinin kendi hızıyla öğrenmesine olanak sağlar).
  6. Skinner’e göre eğitimde cezadan ziyade pekiştirme kullanılmalıdır, istenmedik davranışlar söz konusu oluğunda İse, cezaya alternatif teknikler uygulanmalıdır.
 

Yeni konular

Top