• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Sporcu lisansı nasıl alınır?

Yazalım

Dipsiz Forum
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
1.486
Tepkiler
944
Sporcu lisansı almanın avantajları, birçok okulda profesyonel lisansınız olduğunda size üst düzeyde katkı sağlanabilmektedir. Bazı okulların verdiği sporcu burslarını değerlendirmek ve bu burslar sayesinde okul okumak ve para kazanmak oldukça etkili olabilmektedir. Hatta bazı sınavlarda size ekstra puan gelmesini sağlamaktadır.

Bununla birlikte "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" mantığıyla ilerlediğimizde herhangi bir spor yaparak yaşamını geçiren bir bireyde kesinlikle farklı bir takım olumlu özelliklerin görülmesi mümkündür. Özellikle gün içerisinde çabukluk, hızlı düşünebilme ve bunun gibi bir takım getiriler spor sayesinde kazanılmaktadır.

Sporcu Lisansı Nasıl Alınır?​

Sporcu lisansı almak öncelikli olarak herhangi bir spor dalında yükümlülükleri sağlayıp o sporu yapmak ile alakalı bir durumdur. Sporla uzaktan yakından hiç alakası olmayan birinin bu lisansı alması mümkün değildir. Sporcu lisansı almak için;

İlk olarak kesinlikle yaptığımız sporla alakalı olarak kontrolden geçmeli ve sporcu lisansı için sağlık raporu almanız gerekmektedir.

18 yaşından küçükler adına veli ya da vasi izin belgesi ile alınabilmekte hatta e-devlet üzerinden düzenlenebilmektedir. Bunun için yapılması gereken gerekli erkeklere sahip olmanız ve izinleri almalıdır.

18 yaşından büyük ya da herhangi bir kulübün isteği doğrultusunda hareket etmek istiyorsanız da gerekli belgeler alındığında kulübe verilerek kulübü lisans işlemlerini başlatması istenmelidir. Burada süreç kulüp tarafından yürütülmekte ve belgeleriniz ilgili sporun Federasyonu’na gönderilerek kısa bir zaman içerisinde çıkmaktadır.

Sporcu Lisansı Nerede Çıkarılır?​

Sporcu lisansları işlemleri yönetmelik gereğince ilgili federasyonun izniyle ya da Gençlik Spor Bakanlığı'na yapılan başvuru ile çıkartılmaktadır. Burada yapmış olduğunuz spor dalının hangi federasyona bağlı olduğunu ve nereden izin almasını gerektiğini bilmek gerekmektedir. Ancak genellikle lisans işlemleri tarafından al edilmektedir. Bireysel Spor dallarında ise lisans işlemleri genel olarak ilgili federasyon tarafından çıkarılmaktadır.

Sporcu Lisansı Üniversitede İşe Yarar Mı?​

Sporcu lisansları üniversitede işe yaramaktadır. Özellikle milli takımlarda oynadı insanız üniversitelerin milli takım burslarına kazanmaya hak sahibi olmanız mümkündür. Onun dışında üniversitenin ilgili spor dalının takımlarında oynayarak hem kendimizi geliştirme hem de ekstra kazanımlar elde etmeniz mümkündür.

Üniversitede sporcu lisansına sahip olmanın en önemli yanı, kesinlikle müsabakalara katılma ve kendinizi gösterme fırsatını yakalama olarak bilinmektedir. Üniversite ortamında ve üniversite kulüplerinde yapılan sporlar ilgili dalın uzmanları tarafından takip edilmekte ve gerekli çalışmalar yürütülerek daha üst kademelere çıkması için çalışılmaktadır.

Sporcu Lisansı Süresi Ne Kadardır?​

Sporcu lisansı süresi, yine yapmış olduğunuz spor dalına göre farklılık gösterebilmektedir. Süreç boy futbol gibi spor dallarında senelik olarak yenilene bilmesine karşın tenis gibi bireysel spor alanlarında uzun süreler lisans devam edebilmektedir. Bu durum yine başvuruyla değişiklik gösterebilmektedir. Ama genel olarak federasyonlar ve Gençlik Spor Bakanlığının ortak kararıyla lisans süreleri belirlenmektedir.
 

Yeni konular

Top