• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Kadınlar Yaşlandıkça Neden Kilo Alır? İşte Nedenleri

uykumvar

Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
886
Tepkiler
586
Yaşlandıkça neden kilo alırız diyen kadınlar için hazırladığımız yazıyı okuyarak kafanızdaki bütün soru işaretlerini gidereceksiniz. Yazıyı okuyarak yaşlandıkça kilo almamak için de bir fikir edinebilirsiniz.

1. Hormonal Dengesizlik​

Hormonal dengesizlik kadınların 40 yaşından sonra kilo almaya başlamasının en belirgin nedenidir. Bu, yumurtalıkların östrojen üretimini azalttığı perimenopoz aşamasıdır. Östrojenin azalmasıyla vücut hormonal dengeyi korumak için daha fazla yağ tutar. Bu da kilo almanıza neden olur.2. Progesteronun Azalması​

Kadınlar menopoza girdiklerinde vücut progesteron üretimini azaltır. Progesteronun azalması vücudunuzun daha hızlı yağlanmasına sebep olur.

3. İştah Artması​

Yaş ilerledikçe hormon seviyelerinizdeki değişiklikler sebebiyle iştahınız ve açlığınız artacaktır. Bu, normalden daha fazla yemenize neden olur ve doğal olarak kilo almanız kaçınılmazdır.

4. Yaşlanmanın Etkisi​

Yaşlanma arttıkça metabolizma yavaşlar. Her kadın bu problemle karşı karşıya kalacaktır. Metabolizma yavaşladığında vücudunuz daha az kalori yakar ve belinizde yağ birikir.

5. İnsülin Direnci​

40 yaşından sonra beyaz şeker ve işlenmiş yiyecekler tüketiyorsanız vücut hücreleriniz insüline karşı dirençli hâle gelecektir. Bu, vücudunuzun yağ depolamasına ve böylece kilo almanıza neden olur. İnsülin direnci diyabete yol açtığı için de tehlikelidir.6. Stres​

Kadınlar 40’lı yaşlarını geçtiklerinde stresle daha fazla baş etmek zorunda kalırlar. Genelde çocukları, emeklilikleri ya da sağlıkları hakkında endişelenirler. Stresli olduğunuzda adrenal bezleriniz stresi gidermek için kortizol üretir. Malesef kortizol kilo vermenizi önlediğinden bu yaşlarda gösterdiğiniz zayıflama çabaları genelde boşa gider.

7. Vücut Kompozisyonunuz​

Sadece bir kadın olmak 40 yaşından sonra kilo vermenin temel nedenlerinden biridir. Menopoza girmek üzere olan kadınlar kas kaybederler ancak vücut yağlarını korurlar. Başlangıçta kilonuzda bir fark olmadığını fark edersiniz, ancak vücut daha fazla kas kütlesi kaybettiğinde bazal metabolizma yavaşlar ve vücudunuzun her yeri yağlanmaya başlar, bu da kilo almanıza neden olur.

8. Fiziksel Aktivite Eksikliği​

Çoğu kadın 40 yaşını geçtikten sonra kalori yakmalarına ve vücut yağlarını azaltmalarına yardımcı olabilecek yoğun fiziksel aktiviteye maruz kalmazlar. Düşük yoğunluklu fiziksel aktivitelerin yetersizliği nedeniyle kadınlar daha önce hiç olmadığı kadar kilo alırlar.

9. Zayıf Yeme Alışkanlıkları​

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kadınlar 40 yaşını geçtiklerinde hayatları daha karmaşık bir hâle gelir. Buna yaşamla ilgili çeşitli endişeler sebep olur. Birçok kadın stres altındayken düzenli beslenmeyi unutur ve ne yediğine dikkat etmez. Sonuç olarak kadınlar ilerleyen yaşlarında göz açıp kapayıncaya kadar kilo almalarına neden olan zararlı yiyecekleri fazla tüketirler.

10. İlaçlar​

Birçok kadın 40 yaşından sonra çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşmakta ve reçeteli ilaçlar almaya başlamaktadır. İnsanların kilo almasına neden olan bazı ilaç türleri vardır. Bunlara antidepresanlar ve kortikosteroidler örnek olarak verilebilir.

Bunlar kadınların 40 yaşından sonra, yani yaşlandıklarında kilo alma sebeplerinden en önemli 10 tanesidir. Sağlığınıza dikkat edin. Aksi halde yüz gerdirme ameliyatı gibi çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Bunlara gerek kalmasına izin vermeyin.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

Deepest

Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
1.178
Tepkiler
462
Genel olarak metabolizma duruyor ve kilo alımı oluyor. Ben aldım ama ben henüz yaşlı sayılmam :p
 

Boşluk

Üye
Kayıt tarihi
28 Ağustos 2022
Mesaj
486
Tepkiler
471
Belki de sadece hayat içinde duygusal doyum ve amaçları bitiyor ve bu sebeple kendilerini bırakıyorlar kim bilir🤷
 

Yakida

Hello silent souvenirs...
Ernesto Che Guevara
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
6.791
Tepkiler
7.118
Aslında yaşlanınca erkekler de kilo alıyor. Gençlik teki kiloyla kalamıyor insan.
 

Venüs

Aloha!
Şorbacıbaşı
Kayıt tarihi
7 Kasım 2021
Mesaj
5.708
Tepkiler
8.965
İlaçlar. Kadınlar erkeklerden daha fazla ilaç kullanıyorlar hem de hayatlarının her döneminde .
 

Gri

17
Lahmacun
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
7.991
Tepkiler
10.275
Aslında yaşlanınca erkekler de kilo alıyor. Gençlik teki kiloyla kalamıyor insan.
MacGyver olarak tanıdığımız Richard Dean Anderson'ın gençliği ve şimdiki hali arasındaki fark:

richard-dean-anderson.jpg
 

Leia

Neden ?
Serseri
Kayıt tarihi
10 Haziran 2022
Mesaj
2.171
Tepkiler
2.231
Bünye de ruhsal değişim gibi değişiyor ve artık eskisi kadar verimli olmadığı için dikkat edilmesi gerekiyor. İşleyiş yavaşlıyor ve gereken zamanda atılmıyor yağ vs.
 

Yeni konular

Top