• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Kalkınma Köyden mi Başlar Kentten mi?

Samur

Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
419
Tepkiler
272
Kalkınma bir ülkenin gelişmesi ve zenginleşmesi için çok önemli. Köyü model alan bir kalkınma mı yoksa kentsel kalkınmayı önceleyen bir model mi daha iyidir? Kalkınmanın toplumsal ve sosyolojik düzlemleri birbirine bağlı mıdır yoksa kültürel kalkınma ve endüstriyel kalkınma farklı mıdır?

Fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.
 
Kayıt tarihi
4 Nisan 2021
Mesaj
177
Tepkiler
30
Kalkınma küçükten büyüğe doğru olmalıdır. Sağlam tuğlalar olmadan iyi bir bina inşa etmek mümkün olmayacağı için önce köylerimizi bayındır hale getirmek daha sonra kentlere ulaşmak gerekir. Köylerimiz mutlu ve üreten insanlardan oluşmadan, kentlere göçü durduramayız ve bu gecekondulaşma başta olmak üzere bir çok sorunu beraberinde getirecektir.
 

Yakida

Hello silent souvenirs...
Ernesto Che Guevara
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
6.791
Tepkiler
7.118
Toplum zenginleşmeden devlet zenginleşemez, zenginleşse bile buna ancak obezite denir, sağlıksız bir büyümedir.
 

Hannibal

Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
196
Tepkiler
4
Köylerin bu kadar boşaldığı bir ortamda artık kalkınmanın köyden başlaması oldukça zordur.Uzun yıllar önce evet, kalkınma köyden başlayabilirdi, Köy Enstitülerinin mantığı da burada yatıyordu, rahmetli Ecevit'in projesinin mantığı da...Ancak bu mantık artık tutmuyor, çünkü tarım ve hayvancılık bitirildi bu ülkede.Tekrar diriltilebilirse " belki " olabilir, ancak çok zannetmiyorum.

Kalkınma için toplumun eğitilmesi öncelikli olmalı artık.Ama bu da zor, neredeyse imkansıza yakın, çünkü eğitim de dejenere edildi.

Yani sözün özü, bizim toplumumuz için kurtuluş ümidi çok zor...
 

uykumvar

Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
886
Tepkiler
586
Vatandaşlık bilgileri ile başlanmalı. gerisi gelir çünkü Almanya ve Japonya gibi ülkeler vatandaşlık bilinci ile kendi ülkelerini kalkındırdı. Bencil olmamak lazım.
 

Hannibal

Üye
Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
196
Tepkiler
4
Bizde " vatandaşlık bilinci " de verilemez...Çünkü kürt kökenli insanımızı PKK lı, alevi inançlı insanımızı " kız alınıp verilmez ", roman vatandaşımızı " onlar pis, hırsız ", ötekileştirmeleriyle nasıl vatandaşlık bilincini sağlamlaştırırsınız ki?Bu da mümkün gözükmüyor.

Bir tek şık, toplumun ortalaması kabul edilen " orta tabaka "nın refah seviyesinin, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve orta tabakanın fazlalaşması sayesinde belki o bilinç oturabilir, yoksa mümkün değil.
 

Deepest

Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
1.178
Tepkiler
462
Eskiden bu kadar yoktu . Ama son hükümetin yönetimiyle ayrımcılık daha çok ön plana çıktı. insanları daha çok ötekileştirdi ve sayesinde kimse birbirine güvenmiyor aşağılıyor, kimse birbirini sevmiyor ayırt ediyor.
ya onlardansın ya terörist ve dinsiz
 

Gri

17
Lahmacun
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
7.991
Tepkiler
10.275
Küresel iklim ve tarım krizlerinin konuşulduğu bu yıllarda, köye dönüş teşvik edilmeli. Belki köyler şimdi bildiğimiz halinden çıkarılıp, Bülent Ecevit'in köy-kent projesinde olduğu gibi birkaç köyün birleşmesiyle oluşan kasabalara dönüşmeli. Kapalı toplum etkisini kırmak için de iyi bir yol olurdu bu.
 

Yakida

Hello silent souvenirs...
Ernesto Che Guevara
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
6.791
Tepkiler
7.118
İnsanlar şimdi tam tersine kentlere kaçıyorlar, hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyorlar hatta dişi hayvanlar bile kesiliyor, köy olmadan, tarım olmadan kalkınma olmaz, sonra herhangi bir sorunla karşılaşınca gemilerimiz bekletiliyor diye yağsız kalmamız kaçınılmaz oluyor, Mustafa Kemal boşuna dememiş "Köylü milletin efendisidir" diye.
 

Yeni konular

Top