• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Hamasi Anlatım Nedir?

hamaset-nedir.jpg

Hamasi anlatım, hamaset yapmak, hamasi söylem gibi çeşitli kavramlar paragraf sorularında anlatım açısından karşımıza çıkmaktadır. TDK’ye göre hamaset kelimesi iki anlama sahiptir:
  1. Yiğitlik, kahramanlık veya cesaret göstermek.
  2. Dinleyicileri heyecanlandırmak ve etki altında bırakmak için başvurulan abartılı anlatım biçimi.
Aynı zamanda dinleyenleri etkilemek ya da heyecanlandırmak amacıyla yapılan abartılı anlatıma da hamaset denmektedir.

Hamasi anlatım hamaset kelimesinin ikinci anlamına karşılık gelmektedir. Buna göre dinleyicileri ya da okuyucuları etkilemek, onların duygularını hareket ettirecek bir anlatım tarzı şeklinde özetlenebilir. Hamasi anlatımda mertlik ve yiğitlik gibi destansı konular ön plana çıkar.

Aslında olumlu bir anlamı olan hamasi anlatım ve hamaset kavramları günlük hayatta olumsuz anlamda da kullanılmaktadır. Örneğin hamaset yapıyorsun ya da hamaset yapma derken karşı taraftakinin anlatımı fazlasıyla duygulara yönelik olması yönünden eleştirilir.

Hamasi anlatım şiirde kullanılabildiği gibi düzyazı içerisinde de kullanılabilir. Özellikle epik şiirlerde hamasi bir anlatım tarzı benimsenmektedir.

Hamasi anlatım örnekleri şu şekildedir:​

• Korkma, sen düşmandan daha büyük, daha yiğitsin!
  • Biz değil miydik yedi düvele asırlarca dersler veren!
  • Milletçe tek derdimiz, düşmanı denize dökmektir!
  • Bu sevdadır bize kanlı savaşlarda boy gösterten!
  • Soydaşlarım! Bugün bizim günümüzdür. Bugün varlığımızın yeniden doğuşudur!
  • Ey benim aziz milletim. Sen ne kadar ulu ne kadar da büyüksün!

Siyah

Gizli
Sanal Üye
Tepkiler
6.604
Hep onu sahtekarlik gibi bir sey olarak düşünüyordum.

Yeni konular