• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Mecaz Ne Demek?

Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
842
Tepkiler
609
Mecaz, değişmece demektir. Bir ilgi veya benzetme sonucunda gerçek anlamının dışında kullanılan sözcüklere denmektedir. Üniversite sınavlarında şıklarda ‘’Mecaz anlamda kullanılmıştır’’ derken gerçek dışı anlam ifade edilmektedir.

Mecaz Anlamda Ne Demek?​

Mecaz anlamda bir şeyin gerçek anlamı dışında benzetme anlamında kullanılmasıdır. Esasında ağ değişmesi olarak da bilinen mecaz bir ilgi veya benzetme sonucunda gerçek anlamı dışında kullanılan sözcük ve kavramları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Mecaz Terim Gerçek Anlam Nedir?​

Mecaz anlam, bir şeyin ilgi veya benzetme sonucunda gerçek anlamı dışında ifade edilmek istenmesidir. Gerçek anlam, kelimelerin sözlük anlamıdır. Terim anlam ise bir kelimenin belli başlı alanlarda kavram olarak kullanılmasıdır.

Mecaz Anlamlı Cümleler​

Mecaz anlamlı örnek cümleler şu şekilde sıralanabilmektedir;
  • Arkadaşımla konsere gidecektik ancak onun işi çıktığı için biletlerimiz yandı.
  • Kalbi yanıyordu ancak kimseye aşkını diyemiyordu.
  • Suratını asmasını gerektirecek hiçbir neden yoktu.
  • Ona ağır sözler söylemen kalbini kırmış.
Mecaz anlamlı cümleler, gerçek anlamının yerine benzetme yapılan cümlelere karşılık gelmektedir. Mecaz anlam, değişmece anlamına gelen bir şeyin benzetme yapılarak gerçek anlamı dışında kullanılmasıdır. Mecaz anlamda kullanılan cümleler gerçek anlamın aksine bir benzetme veya ilgiyi ifade etmektedir. Birine kırılmak fiili mecaz anlamdadır çünkü gerçek anlamda kırılmak bir nesnenin parçalara ayrılmasıdır. Bu nedenle ad değişmesi olarak da anlaşılan mecaz anlamın gerçek anlamın dışında bir şeyi benzetme olarak ifade eden sözcükler olarak anlamak mümkündür.

Mecaz Anlamlı Kelimeler​

Mecaz anlamlı kelimeler şu şekildedir;
  • Kara haber tez duyulur. – Burada kara rengi haberin kötülüğü anlamında kullanılmıştır.
  • Ağzından bal damlıyor. – Burada bal kelimesi tatlı söz anlamında kullanılmıştır.
  • Sınavdan düşük not alınca aniden köpürdü. Burada köpürdü kelimesi sinirlendi anlamında kullanılmıştır.
  • Bilgiyi kim sızdırdı? – Burada sızdırdı kelimesi casusluk anlamında kullanılmıştır.
  • İnce işlerden hiç anlamıyorum. Burada ince kelimesi detaylı iş anlamında kullanılmıştır.
Mecaz anlamlı kelimeler, bir ilgi veya benzetme anlamında kullanıldığı için gerçek anlamdan uzaktır. Gerçek anlam bir şeyin sözlük anlamıyken mecaz anlam ad değişmesi olarak bilinmektedir. Örneğin sıcak kelimesi bir ısıyı belirtirken içim ısındı demek mecaz anlamda kullanılmaktadır. Gerçek anlamda ısıtan güneşken bir kişinin başka bir kişiye içinin ısınması mecaz anlamda kullanılan bir kelime olmaktadır. Mecaz anlam, sözcükleri bir ilgi veya benzetme anlamında kullanmak olduğu için gerçek anlamdan uzaktır. Mecazi anlamda yorum yapmak için bir şeyin olduğu halini değil benzetmesini yapmak gerekmektedir.
 

Yeni konular

Top