• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Günümüzde Osmanlı Türkçesi Eserleri Nerelerde Karşımıza Çıkmaktadır?

Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
839
Tepkiler
602
Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eserler günümüzde mezar taşlarında, eski eserlerde, kitabelerde, eski kayıtlarda karşımıza çıkmaktadır. Tarihi araştırmalar yapmak isteyen araştırmacılar çoğu zaman Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eserlere başvurmak gereksinimi duymaktadır.

Osmanlı Türkçesi aslında ayrı bir dil değildir, eski Türkçenin Arap alfabesi ile yazılmış halidir. Ancak Osmanlı Türkçesi içinde özellikle Arapça ve Farsça, kimi zaman da Fransızca pek çok kelime bulundurmaktadır. Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan dil devrimi ile yalnızca Arap harflerinden Latin harfi kökenli Türk alfabesine geçilmemiş, aynı zamanda köklü bir dil devrimi gerçekleşmiştir. Bu dil devrimi ile yabancı dillerden Türkçeye geçen pek çok kelimenin Öztürkçe karşılıkları kullanılmaya başlanmıştır. Bu sebeple Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eserlerin okunması yalnızca harfler nedeni ile değil, kullanılan kelimeler nedeni ile de zorlaşmıştır.
 

Lukas

autumnus
Kayıt tarihi
13 Eylül 2022
Mesaj
378
Tepkiler
501
Evet bir ara bakmıştım ben de, harfleri okumayı öğrendikten sonra bu sefer de kelimeler zorlamaya başladı.
Ama ben mesela rika yazısını okuyamıyorum. :) çok zor, herkes bilir bunu.

Ben Kazım Karabekir'in "Günlükler"ini okurken zorlanıyordum latin olduğu halde, çünkü bazı sözleri anlamıyordum.
Bir söz vardı şu an hatırlamıyorum ama T ile başlıyordu o ne demek diye baktım meğerse evlenmek demekti. İlginç yani.

Şunu da bırakayım;IMG_20220922_005901.jpg


Arapça, farsça ile yoğunlaştırılmış Türkçe diyebiliriz.
 

Yeni konular

Top