• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Bilinçli Tüketici Nedir? Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur?

Tepkiler
602
Bilinçli tüketici ne demek: Bir mal veya hizmeti özel amaçlarla satın alarak nihai olarak kullanan ve tüketen gerçek veya tüzel kişidir. Bilinçli tüketici davranışları nelerdir:
  • Bir mal veya hizmeti satın alırken temel gereksinimini ön planda tutar,
  • Satın alacağı mal ve hizmetlerin kaliteli güvenli ucuz ve sağlıklı olması için araştırır,
  • Firmalar arasında güvenilirliği ön planda tutar,
  • Hakkını bilir, onlara sahip çıkar ve savunur,
  • Çevreye karşı duyarlıdır. Yurdunun ve dünyanın her köşesini kendi evi olarak düşünür,
  • Medyanın ve reklamların etkisinde kalarak davranış göstermez,
  • Tüketimin nesnesi değil öznesi olduğunu düşünür,
  • Her çeşit savurganlık ve israfın karşısındadır,
  • Tüketici haklarının yerleştirilmesi ve korunmasının tüketicilerin örgütlenmeleri ile sağlanabileceğine inanır.

SaygiBey

Dandini
Tepkiler
1.088
Özetle; cebinizdeki parayı almak için çaba gösteren her ticarî faaliyete karşı uyanık olmalısınız. Olmalıyız.

Gri

17
Lahmacun
Tepkiler
10.214
Özellikle ekonominin kötü olduğu, tüketimin azalmaya başladığı dönemlerde, üstte yazan maddelerin daha da önemli olduğunu düşünüyorum.

Firmalar satışlarını arttırmak için normal dönemlerden çok daha farklı, çok daha agresif reklam kampanyalarına başvuruyor, daha da dikkatli olmalıyız.

Boşluk

Üye
Tepkiler
458
Özellikle ekonominin kötü olduğu, tüketimin azalmaya başladığı dönemlerde, üstte yazan maddelerin daha da önemli olduğunu düşünüyorum.

Firmalar satışlarını arttırmak için normal dönemlerden çok daha farklı, çok daha agresif reklam kampanyalarına başvuruyor, daha da dikkatli olmalıyız.

Tam yumuşak karnımızdan vurmayı nasıl da biliyorlar. Bazen düşünüyorum onlar bu kadar araştırma, bilinç olurken satmak için biz neden bu kadar şuursuzuz anlamıyorum. Sonuçta hayatta ki en önemli canımız/sağlığımız plandayken.

Yakida

Hello silent souvenirs...
Ernesto Che Guevara
Tepkiler
7.081
Tam yumuşak karnımızdan vurmayı nasıl da biliyorlar. Bazen düşünüyorum onlar bu kadar araştırma, bilinç olurken satmak için biz neden bu kadar şuursuzuz anlamıyorum. Sonuçta hayatta ki en önemli canımız/sağlığımız plandayken.
Bir zamanlar çalıştığım iş yerindeki stajyerler beni markette alış-veris yaparken görmüşlerdi, o sırada tarihine bakıyordum çok yadırgamışlardı, bilinç meselesi.

Boşluk

Üye
Tepkiler
458
Bir zamanlar çalıştığım iş yerindeki stajyerler beni markette alış-veris yaparken görmüşlerdi, o sırada tarihine bakıyordum çok yadırgamışlardı, bilinç meselesi.
O konuda bende muzdaribim. Oturduğum cafeler de madem suyunun markasına kadar sorgularım. Ve incitici bakışlara maruz kalırım.

Yakida

Hello silent souvenirs...
Ernesto Che Guevara
Tepkiler
7.081
Marketlerde en yeni tarihli ürünleri en arkalara koyuyorlar, direkt en arkadan alıyorum ama yine de tarihine bakmak lazım bazı uyanıklar bunu bildiği için eskileri en arkaya koyabiliyor. Denk gelmiştim oldu.

Yeni konular