• Merhaba, en keyifli Türkçe genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz! Sitemizi REKLAMSIZ ve tüm özelliklerinden faydalanarak kullanmak için sadece 3 saniye süren ücretsiz kayıt işlemiyle aramıza katılın.

Leyla ile Mecnun Kimin Eseri?

Kayıt tarihi
29 Temmuz 2021
Mesaj
842
Tepkiler
609
Leyla ile Mecnun yazarı, Fuzuli'dir. Fuzuli, bu eseri 1535 yılında bir Mesnevi olarak kaleme almıştır. Fuzuli bu eseri istek üzerine yazmıştır.

Leyla ile Mecnun Hikayesi​

Leyla ile Mecnun konusu şöyledir: Leyla ve Kays (sonradan Mecnun olarak anılmaya başlanacaktır) çocukluklarında aynı okula gitmektedir. Birbirlerine aşıktırlar ancak Leyla'nın annesi Leyla'yı okuldan alır ve görüşmelerini engeller. Daha sonra Kays bu duruma çok üzülür ve etrafındakiler onu Mecnun olarak anmaya başlar.

Mecnun'un babası onun bu dertten kurtulması için Kabe'ye gidip dua eder ve hatta Mecnun'u da yanında götürür ancak Mecnun Allah'a yalvarırken bu derdi arttırmasını diler.Zaman geçer ve bu aşkı unutturmak için, annesi Leyla'yı bir başkasıyla evlendirir. Leyla adamla birlikte olmak istemez ve bunun için bahaneler uydurur, adam da bir süre sonra ölür.

Mecnun'un hali giderek daha kötüleşir ve ızdırabından çöllere düşer. Artık maddi varlığını umursamaz hale gelmiştir ve ruhu yanan bir alev gibidir. Bir gün Leyla onu çölde bulur ama Mecnun onu tanımaz, Leyla'nın ruhunu o kadar içselleştirmiş, o kadar içinde yaşatmıştır ki, maddi dünyada kimseyi tanıyamaz olmuştur.

Bunu anlayan Leyla, Mecnun'un yanından ayrılır ve kısa bir süre sonra ölür. Mecnun da bu halde çok yaşamaz ve o da bu dünyayı terk eder. Böylece, dünyada birbirini ölesiye seven ruhları, ebedi alemde birbirine kavuşur.

Leyla ile Mecnun Mesnevi Mi?​

Evet, Leyla ile Mecnun Fuzuli tarafından Mesnevi tarzında yazılmıştır. Bu nedenle Leyla ile Mecnun Mesnevisi olarak da bilinmektedir.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

Yeni konular

Top